Anna Natalie Amanda

Anna och Lennart blev årets första guldmedaljörer i KM

Under årets första lördag arrangerades traditionsenligt klubbmästerskapet i pingis i Folkets Hus. Anna Larsson tog för andra året i rad guld ungdomsklassen utan en enda setförlust och senare vann hon även damklassen i stor stil. Lennart Bertwig förvarade och sitt guld i herrklassen och liksom förra året besegrade han sin son Adam i en välspelad final.

Tävlingsledaren Magnus Sjögren kunde räkna in fem deltagare i ungdomsklassen och fjorton vuxna, varav tre damer. Herrklassen blev nästan identisk med förra årets mästerskap – åtta deltagare fick samma placering som 2016!
I damklassen vann ungdomsmästaren Anna båda sina matcher och därmed ersätta silvermedaljen från ifjol med en guldmedalj.
Även ungdomsklassen blev så när som på Natalie Techels brons identisk med föregående år. Rasmus Hellenberg fick även denna gång nöja sig med en silvermedalj.

Herrar
Semifinaler

Lennart Bertwig-Danne Gardelin 11-9, 11-8
Adam Bertwig-Peter Stade 11-6, 11-5

Final
Lennart Bertwig-Adam Bertwig 11-6, 11-7

Bronsmatch
Danne Gardelin-Peter Stade 11-5, 11-5

Match om 5-6 plats
Roland Ringwall-Thomas Johansson 11-4, 11-4

Matcher om 7-9 plats
Magnus Sjögren-Berra Sandström 11-8, 11-8
Magnus Sjögren-Ola Larsson 11-8, 11-9
Ola Larsson-Berra Sandström 12-10, 4-11, 11-9

Grupp A
Lennart Bertwig-Peter Stade 11-6, 11-9
Thomas Johansson-Magnus Sjögren 11-7, 11-7
Lennart Bertwig-Thomas Johansson 11-5, 11-5
Peter Stade-Magnus Sjögren 11-4, 11-8
Lennart Bertwig-Magnus Sjögren 11-2, 11-5
Peter Stade-Thomas Johansson 11-4, 11-5
Grupp B
Adam Bertwig-Danne Gardelin 11-8, 11-7
Roland Ringwall-Ola Larsson 11-1, 11-8
Adam Bertwig-Berra Sandström 11-3, 11-7
Danne Gardelin-Ola Larsson 11-3, 11-1
Roland Ringwall-Berra Sandström 11-8, 11-9
Adam Bertwig-Ola Larsson 11-3, 11-2
Danne Gardelin-Berra Sandström 11-6, 11-4
Adam Bertwig-Roland Ringwall 11-5, 11-5
Berra Sandström-Ola Larsson 11-8, 14-12
Danne Gardelin-Roland Ringwall 11-2, 11-3

  1. Lennart Bertwig
  2. Adam Bertwig
  3. Danne Gardelin
  4. Peter Stade
  5. Roland Ringwall
  6. Thomas Johansson
  7. Magnus Sjögren
  8. Ola larsson
  9. Berra Sandström

Damer
Johanna Hellenberg-Wanthanee Sripa 11-5, 10-12, 11-9
Anna Larsson-Wanthanee Sripa 11-6, 11-4
Anna Larsson-Johanna Hellenberg 13-11, 11-5

  1. Anna Larsson
  2. Johanna Hellenberg
  3. Wanthanee Sripa

Ungdomar
Amanda Hellenberg-Jennifer Hellenberg 11-1, 11-4
Anna Larsson-Rasmus Hellenberg 11-9, 11-4
Natalie Techel-Amanda Hellenberg 12-10, 11-7
Rasmus Hellenberg-Jennifer Hellenberg 11-2, 11-7
Anna Larsson-Natalie Techel 11-2, 11-5
Rasmus Hellenberg-Amanda Hellenberg 11-4, 11-9
Natalie Techel-Jennifer Hellenberg 11-6, 11-3
Anna Larsson-Amanda Hellenberg 11-1, 11-4
Rasmus Hellenberg-Natalie Techel 11-6, 11-9
Anna Larsson-Jennifer Hellenberg 11-2, 11-1

  1. Anna Larsson
  2. Rasmus Hellenberg
  3. Natalie Techel
  4. Amanda Hellenberg
  5. Jennifer Hellenberg

 

0 kommentarer

Lämna gärna en kommentar

Vill du gå med i diskussionen?
Dela med dig av dina synpunkter.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *