Bowls på Idrottens dag i Lärbro-skolan
Kappelshamns IK Bowls var ansvarig för en av aktiviteterna alla elever fick prova på under Idrottens dag* på skolan i Lärbro. Elever från förskolan upp till sexan fick spela Bowls på KIK:s nyinköpta inomhusbana (en variant av Bowls som kallas Short Mat).
Många av elever fattade snabbt grejen med Bowls och lyckades placera klotet nära jacken flera gånger. En kul dag med fantastiska barn som hejar och peppar varandra och med engagerade lärare som gillar sitt jobb. Det är en ynnest för norra Gotland att vi har en sån fin skola.
*Idrottens dag i skolan är en kul dag med aktiviteter för att höja kunskapen om barns idrottande och bygga broar mellan skolan, barnen och idrottsrörelsen. Målet är att fler ska kunna och vilja idrotta hela livet. Dagen arrangeras av RF-SISU Gotland.

Lite tröttkörda är Roine, Maud och Kim som hade fullt upp hela dagen med att instruera alla glada skolbarn!
Stort tack till Uffe Lindahls, Lindahls Skog & Trädgård för hjälp med transporten av Bowls-banan.